چگونه می توان مالیات را به طور کاربردی سرمایه گذاری کرد

ساخت وبلاگ

برای کمک به مدیریت ، تعویق و کاهش مالیات های فدرال یک استراتژی ایجاد کنید.

 • دیدگاه های وفاداری
 • - 11/09/2022
 • 1648

غذای اصلی

 • مالیات ها نباید محرک اصلی استراتژی سرمایه گذاری شما باشند - اما منطقی است که از فرصت ها برای مدیریت ، تعویق و کاهش مالیات استفاده کنید.
 • مالیات بر درآمد فدرال را با در نظر گرفتن چگونگی تشخیص سود و ضرر سرمایه در نمونه کارها خود مدیریت کنید.
 • استفاده از حساب های معوق مالیاتی در صورت لزوم می تواند به سرمایه گذاری بیشتر پول و کار برای شما کمک کند-و سپس می توانید در آینده مالیات بر برداشت ها بپردازید.
 • با در نظر گرفتن راهکارهایی مانند اهدای اوراق بهادار قدردانی به خیریه و بودجه آموزش و پرورش با استفاده از یک برنامه 529 ، مالیات ها را کاهش دهید.
 • خود را در مورد پیامدهای مالیاتی برنامه های سهام کارفرمای خود آموزش دهید.

برخی از سرمایه گذاران ساعتهای ناگفته را صرف تحقیق در مورد سهام ، اوراق قرضه و صندوق های متقابل با چشم انداز خوب بازده می کنند. آنها مقالات را می خوانند ، برنامه های سرمایه گذاری را تماشا می کنند و از دوستان خود درخواست و مشاوره می خواهند. اما بسیاری از این سرمایه گذاران می توانند از راه دیگری برای افزودن بالقوه به بازده خود غافل شوند: راندمان مالیاتی.

سرمایه گذاری با مالیات کافی لازم نیست پیچیده باشد ، اما برنامه ریزی را انجام می دهد. در حالی که نوسانات و تورم در بازار احتمالاً در صدر ذهن بسیاری از سرمایه گذاران قرار دارد ، آگاهی از مالیات بهتر پتانسیل بهبود بازده پس از مالیات شما را دارد. چندین اهرم مختلف برای تلاش برای مدیریت مالیات بر درآمد فدرال وجود دارد: انتخاب محصولات سرمایه گذاری ، زمان تصمیم گیری های خرید و فروش ، انتخاب حساب ، استفاده از ضررهای تحقق یافته و استراتژی های خاص مانند دادن خیرخواهانه همه می توانند به یک منسجم کشیده شوندرویکردی که می تواند به شما در مدیریت ، تعویق و کاهش مالیات کمک کند.

البته تصمیمات سرمایه گذاری باید در درجه اول توسط اهداف ، وضعیت مالی ، جدول زمانی و تحمل ریسک شما هدایت شود. اما به عنوان بخشی از این چارچوب ، فاکتورسازی در مالیات بر درآمد فدرال ممکن است به شما در ایجاد سریعتر ثروت کمک کند.

مالیات خود را مدیریت کنید

تصمیماتی که در مورد زمان خرید و فروش سرمایه گذاری می گیرید ، و در مورد سرمایه گذاری های خاص که انتخاب می کنید ، می تواند به تأثیر بار مالیاتی شما کمک کند. در حالی که ملاحظات مالیاتی نباید استراتژی سرمایه گذاری شما را هدایت کند ، این مفاهیم را در فرآیند مدیریت در حال انجام نمونه کارها در نظر بگیرید.

ضرر مالیاتی: ضرر در فروش امنیت می تواند برای جبران هرگونه سود سرمایه گذاری تحقق یافته استفاده شود. در صورت ضرر اضافی ، می توان در سال جاری حداکثر 3000 دلار در برابر درآمد مشمول مالیات ادعا کرد و بقیه ضرر را می توان برای جبران سود یا درآمد تحقق یافته آینده پیش برد.

سود سرمایه: اوراق بهادار که بیش از 12 ماه قبل از فروش نگهداری می شود ، به عنوان سود بلند مدت یا ضرر با نرخ برتر فدرال 23. 8 ٪ مالیات می گیرند ، در مقابل 40. 8 ٪ برای سودهای کوتاه مدت (یعنی 20 ٪ و 37 ٪ ،به علاوه 3. 8 ٪ Medicare Surtax). آگاهی از برگزاری دوره ها یک روش ساده برای جلوگیری از پرداخت نرخ مالیات بالاتر است و توجه داشته باشید که نرخ مالیات فدرال در معرض تغییر است. مالیات البته فقط یک مورد است. مهم است که ریسک و انتظارات را برای هر سرمایه گذاری قبل از تجارت در نظر بگیرید. توجه: قوانین ویژه ممکن است در مورد سهام بدست آمده از طریق برنامه های جبران خسارت سهام واجد شرایط مالیاتی اعمال شود.

توزیع صندوق: صندوق های متقابل هر سال درآمد را از بهره ، سود سهام و سود سرمایه توزیع می کنند. سهامداران احتمالاً در صورت داشتن صندوق در تاریخ ثبت توزیع در یک حساب مشمول مالیات ، بدون در نظر گرفتن مدت زمان داشتن این صندوق ، مسئولیت مالیاتی را متحمل می شوند. بنابراین ، سرمایه گذاران صندوق های متقابل با توجه به خرید یا فروش صندوق ممکن است بخواهند تاریخ توزیع را در نظر بگیرند.

اوراق بهادار معاف از مالیات: درمان مالیاتی برای انواع مختلف سرمایه گذاری متفاوت است. به عنوان مثال ، اوراق قرضه شهرداری به طور معمول از مالیات های فدرال معاف هستند و در برخی موارد معالجه مالیاتی دولتی را دریافت می کنند. از طرف دیگر طیف ، اعتماد سرمایه گذاری در املاک و مستغلات و بهره اوراق بهادار به عنوان درآمد عادی مالیات می شود. بعضی اوقات ، اوراق قرضه شهرداری می تواند بازده پس از مالیات را نسبت به اوراق قرضه سنتی بهبود بخشد. سرمایه گذاران همچنین ممکن است بخواهند نقش سود سهام واجد شرایط را در نظر بگیرند زیرا گزینه های سرمایه گذاری خود را وزن می کنند. سود سهام واجد شرایط مشمول همان نرخ مالیات با سود سرمایه بلند مدت است که برای درآمد عادی پایین تر از نرخ است.

صندوق یا انتخاب ETF: صندوق های متقابل و صندوق های مبادله ای (ETF) از نظر بهره وری مالیاتی متفاوت است. به طور کلی ، وجوه منفعل تمایل به ایجاد مالیات کمتری نسبت به بودجه فعال دارد. در حالی که بیشتر صندوق های متقابل به طور فعال مدیریت می شوند ، بیشتر ETF ها منفعل هستند و صندوق های متقابل شاخص به صورت منفعلانه مدیریت می شوند. علاوه بر این ، از نظر بهره وری مالیاتی در این دسته ها می تواند تنوع قابل توجهی داشته باشد. بنابراین ، مشخصات مالیات یک صندوق را قبل از سرمایه گذاری در نظر بگیرید.

برنامه های سهام کارفرمایان: مشارکت در مزایای برنامه سهام کارفرمای شما ممکن است در هنگام فروش سهام شرکت و یا تشکیل مالیات ، ملاحظات ظریف و بالقوه قابل توجهی داشته باشد.(برای اطلاعات بیشتر به مالیات و پرونده مالیات مراجعه کنید).

مالیات را به تعویق بیندازید

از بزرگترین مزایای مالیاتی که برای اکثر سرمایه گذاران در دسترس است ، امکان تعویق مالیات های ارائه شده توسط حساب های پس انداز بازنشستگی ، مانند 401 (k) S ، 403 (ب) S و IRAS است. اگر به دنبال پس انداز اضافی مالیاتی هستید ، ممکن است بخواهید حساب های پس انداز سلامت یا سالانه های معوق مالیاتی را در نظر بگیرید ، که محدودیت سهم IRS را ندارند و مشمول حداقل توزیع (RMD) نیستند. به تعویق انداختن مالیات ممکن است با نگه داشتن بیشتر سرمایه گذاری و رشد بالقوه ، ثروت شما را سریعتر به رشد ثروت شما کمک کند.

شما ممکن است در حال حاضر با حساب های پس انداز بازنشستگی بازنشستگی با مالیات آشنا باشید.

 • 20،500 دلار در سال برای هر کارمند
 • اگر سن 50 یا بالاتر باشد ، 27000 دلار در سال
 • 6000 دلار در سال
 • اگر سن 50 یا بالاتر ، 7000 دلار در سال

*تغییر در نیاز سن RMD از 70 به 72 فقط برای افرادی که در تاریخ 1 ژانویه سال 2020 70 یا بعد از آن 70 ساله شده اند ، صدق می کند. لطفاً در مورد تأثیر این تغییر در RMD های آینده با متخصص مالیات خود صحبت کنید.

انتخاب حساب: هنگامی که تأثیر مالیاتی سرمایه گذاری های خود را مرور می کنید ، سرمایه گذاری ها را در نظر بگیرید که انواع خاصی از توزیع های مشمول مالیات را در یک حساب کاربری مالیات ایجاد می کند و نه یک حساب مشمول مالیات. این رویکرد ممکن است به حداکثر رساندن درمان مالیاتی این حساب ها کمک کند.

گزینه های سهام: اگر گزینه های سهام را از کارفرمای خود دریافت می کنید ، ممکن است با برنامه ریزی پیش روی استراتژی تمرینی خود ، این فرصت را داشته باشید که مالیات ها را مدیریت کنید. یک خطر برای زمان بندی معاملات برنامه سهام شما در مورد مالیات ، ایجاد بیش از یک شرکت واحد است. به این ریسک متمرکز یا تخم مرغ بیش از حد در یک سبد گفته می شود ، بنابراین همیشه تمام جنبه های سرمایه گذاری خود را در نظر بگیرید ، و نه فقط پیامدهای مالیاتی.

مالیات را کاهش دهید

خیریه دادن کد مالیاتی ایالات متحده انگیزه هایی را برای هدایای خیرخواهانه فراهم می کند - اگر مالیات را تعیین کنید ، می توانید ارزش هدیه خود را از درآمد مشمول مالیات خود کسر کنید (محدودیت ها اعمال می شود). این استراتژی های آگاه مالیاتی می توانند به شما در حداکثر رساندن کمک کنند:

 

 • به جای پول نقد ، از سهام تقدیر شده کمک می کند: با اهدای سهام قدردانی بلند مدت ، صندوق های متقابل یا رمزنگاری به یک موسسه خیریه عمومی ، شما به طور کلی حق دارید یک ارزش عادلانه بازار (FMV) کسر کنید ، و حتی ممکن است بتوانید مالیات سود سرمایه را از بین ببریدبشربا هم ، این ممکن است شما را قادر سازد تا 23. 8 ٪ بیشتر از آنکه مجبور به پرداخت مالیات بر سود سرمایه باشید ، اهدا کنید. 3
 • مشارکت در املاک و مستغلات یا منافع تجاری خصوصی (به عنوان مثال ، سهام C-CORP و S-CORP ؛ منافع LLC و LP): اهدا یک دارایی معامله شده غیر عمومی با سود سرمایه بلند مدت غیر واقعی نیز به شما امکان می دهد درآمد کسب کنید-کسر خیریه مالیاتی و از بین بردن مالیات سود سرمایه. سهام به دست آمده از طریق یک برنامه سهام کارفرمایان به طور کلی نامزدهای خوبی برای اهدای عضو در صورت نگه داشتن طولانی مدت هستند و می توانند موقعیت متمرکز را کاهش دهند.
 • در یک سال با درآمد بالا با یک صندوق اهدا کننده ، در یک سال با درآمد بالا تسریع کنید: می توانید با تهیه کمک های خیرخواهانه به یک صندوق توصیه شده اهدا کننده ، نرخ مالیات بالای یک سال با درآمد بالا را جبران کنید. اگر قصد دارید برای سالهای آینده به امور خیریه بدهید ، در سال های پر درآمد ، چندین سال از کمک های خیرخواهانه خود را در نظر بگیرید. با این کار ، شما کسر مالیات خود را به حداکثر می رسانید که درآمد شما بالا باشد ، و پس از آن پولی برای ادامه حمایت از خیریه ها برای سالهای آینده کنار می گذارد.
 •  

نمودار فرض می کند که اهدا کننده در 37 ٪ براکت درآمدی فدرال است. مالیات های ایالتی و محلی و حداقل مالیات جایگزین فدرال مورد توجه قرار نمی گیرد. لطفاً در مورد وضعیت حقوقی و مالیاتی خاص خود با متخصص مالیات خود مشورت کنید. اطلاعات در اینجا مشاوره قانونی یا مالیاتی نیست. فرض می کند که تمام دستاوردهای تحقق یافته مشمول حداکثر نرخ مالیات سرمایه بلند مدت فدرال 20 ٪ و Medicare Surtax 3. 8 ٪ است. در صورت وجود مالیات های دولتی یا محلی را در نظر نمی گیرد.

تبدیل راث

به جای تعویق مالیات ، ممکن است بخواهید با استفاده از یک حساب ROTH ، در صورت واجد شرایط بودن ، آنها را شتاب دهید. 2 هرگونه ارزیابی از تبدیل بالقوه ROTH باید شامل یک متخصص مالی به همراه وکیل برنامه ریزی مالیاتی و/یا املاک باشد.

529 برنامه پس انداز

هزینه آموزش برای کودک ممکن است یکی از بزرگترین هزینه های شما باشد. مانند بازنشستگی ، در هنگام صرفه جویی ، هیچ میانبندی وجود ندارد ، اما برخی از گزینه ها وجود دارد که می تواند به شما در رشد کارآمد مالیات کمک کند. به عنوان مثال ، 529 حساب به شما امکان می دهد پس از مالیات پس از مالیات صرفه جویی کنید ، اما در صورت استفاده برای هزینه های واجد شرایط از جمله کالج و از سال 2018 ، از پتانسیل رشد معوق مالیاتی و برداشت بدون درآمد فدرال دریافت کنید. هزینه های شهریه K-12 واجد شرایط.

حساب های پس انداز بهداشت (HSAS)

حساب های پس انداز بهداشت به شما امکان می دهد تا هزینه های بهداشتی فعلی یا آینده در بازنشستگی را پس انداز کنید. این حسابها این پتانسیل را برای سود مالیاتی سه گانه دارند: شما ممکن است بتوانید کمک های فعلی را از درآمد مشمول مالیات خود کسر کنید ، پس انداز شما می تواند معوق مالیاتی افزایش یابد و در صورت استفاده از پول ، ممکن است بتوانید پس انداز خود را بدون مالیات پس انداز کنید. برای هزینه های پزشکی واجد شرایط.

خط پایین

استراتژی مالی شما بیش از مالیات ها را شامل می شود ، اما با استراتژیک بودن در مورد فرصت های بالقوه برای مدیریت ، تعویق و کاهش مالیات ، به طور بالقوه می توانید خط پایین خود را بهبود بخشید.

مراحل بعدی برای در نظر گرفتن

مدیریت نمونه کارها برای کمک به شما در حفظ بیشتر آنچه به دست آورده اید ، طراحی شده است.

به مقالات ، وبینارها و ایده های مربوط به برنامه ریزی ثروت و استراتژی های سرمایه گذاری دسترسی پیدا کنید.

اطلاعات حقوقی مهم در مورد نامه الکترونیکی که ارسال خواهید کرد. با استفاده از این سرویس ، شما موافقت می کنید آدرس ایمیل واقعی خود را وارد کنید و فقط آن را برای افرادی که می شناسید ارسال کنید. این نقض قانون در برخی از حوزه های قضایی است که به طور دروغین خود را در نامه الکترونیکی شناسایی کنید. تمام اطلاعاتی که شما ارائه می دهید توسط Fidelity فقط به منظور ارسال نامه الکترونیکی از طرف شما استفاده می شود. خط موضوع نامه الکترونیکی که ارسال می کنید "Fidelity.com:" خواهد بود.

ثبت نام در دیدگاه های وفاداری ®

یک ایمیل هفتگی از تفکر فعلی جوانب مثبت ما در مورد بازارهای مالی ، استراتژی های سرمایه گذاری و امور مالی شخصی دریافت کنید.

قبل از سرمایه گذاری ، اهداف سرمایه گذاری صندوق ها ، خطرات ، هزینه ها و هزینه ها را در نظر بگیرید. برای یک دفترچه یا در صورت وجود دفترچه خلاصه ای که حاوی این اطلاعات است ، با وفاداری تماس بگیرید. آن را با دقت بخوانید

وفاداری مشاوره قانونی یا مالیاتی را ارائه نمی دهد. اطلاعات در اینجا از نظر ماهیت عمومی و آموزشی است و نباید مشاوره قانونی یا مالیاتی در نظر گرفته شود. قوانین و مقررات مالیاتی پیچیده و در معرض تغییر است که می تواند بر نتایج سرمایه گذاری تأثیر بگذارد. وفاداری نمی تواند تضمین کند که اطلاعات موجود در اینجا دقیق ، کامل یا به موقع است. وفاداری با توجه به چنین اطلاعاتی یا نتایج حاصل از استفاده از آن ، هیچ ضمانتی ایجاد نمی کند ، و هرگونه مسئولیت ناشی از استفاده شما یا هرگونه موقعیت مالیاتی را که به اتکا به چنین اطلاعاتی گرفته می شود ، رد می کند. در مورد وضعیت خاص خود با یک وکیل یا متخصص مالیات مشورت کنید.

این اطلاعات در نظر گرفته شده است که آموزشی باشد و متناسب با نیازهای سرمایه گذاری هر سرمایه گذار خاص نیست.

به خاطر داشته باشید که سرمایه گذاری شامل ریسک است. ارزش سرمایه گذاری شما به مرور زمان نوسان خواهد کرد و ممکن است شما پول بدست آورید یا از دست بدهید.

به طور کلی ، بازار اوراق بهادار بی ثبات است و اوراق بهادار درآمد ثابت ریسک نرخ بهره را دارد.(با افزایش نرخ بهره ، قیمت اوراق بهادار معمولاً کاهش می یابد ، و برعکس. این اثر معمولاً برای اوراق بهادار طولانی مدت بیشتر برجسته می شود.) اوراق بهادار درآمد ثابت همچنین ریسک تورم ، ریسک نقدینگی ، ریسک تماس و اعتباری و پیش فرض را برای هر دو صادرکننده به همراه دارد. و همتایانبر خلاف اوراق قرضه فردی ، بیشتر صندوق های اوراق قرضه تاریخ سررسید ندارند ، بنابراین نگه داشتن آنها تا زمان بلوغ برای جلوگیری از ضرر ناشی از نوسانات قیمت امکان پذیر نیست. هرگونه امنیت درآمدی ثابت که قبل از بلوغ فروخته شده یا بازخرید شده است ممکن است در معرض ضرر باشد.

بازار شهرداری می تواند تحت تأثیر مالیات منفی ، تغییرات قانونی یا سیاسی و وضعیت مالی صادرکنندگان اوراق بهادار شهرداری باشد. اگرچه صندوق های شهرداری خاص ایالتی به دنبال ارائه سود سهام سود سهام از مالیات بر درآمد فدرال و ایالتی هستند و برخی از این صندوق ها ممکن است به دنبال تولید درآمدی باشند که از حداقل مالیات جایگزین فدرال نیز معاف باشد ، نتایج نمی تواند تضمین شود ، و وجوه ممکن است برخی از آنها را تولید کنددرآمد مشمول این مالیات ها. اقامت در ایالت معمولاً برای معافیت مالیات بر درآمد دولت لازم است. به طور کلی ، اوراق بهادار شهرداری برای حسابهای دارای مزایای مالیاتی مانند IRAS و 401 (k) s مناسب نیستند.

تغییر در ارزش املاک و مستغلات یا شرایط اقتصادی می تواند تأثیر مثبت یا منفی بر صادرکنندگان در صنعت املاک و مستغلات داشته باشد.

محصولات مبادله ای مبادله (ETP) مشمول نوسانات بازار و خطرات اوراق بهادار اساسی آنها هستند که ممکن است خطرات مرتبط با سرمایه گذاری در شرکت های کوچکتر ، اوراق بهادار خارجی ، کالاها و سرمایه گذاری های با درآمد ثابت را شامل شود. اوراق بهادار خارجی منوط به نرخ بهره ، نرخ ارز ، خطرات اقتصادی و سیاسی است که همگی در بازارهای نوظهور بزرگ می شوند. ETP هایی که یک جهان کوچک از اوراق بهادار ، مانند یک منطقه خاص یا بخش بازار را هدف قرار می دهند ، به طور کلی در معرض نوسانات بیشتر در بازار و همچنین خطرات خاص مرتبط با آن بخش ، منطقه یا سایر تمرکز ها قرار دارند. ETP هایی که از مشتقات ، اهرم ها یا استراتژی های پیچیده سرمایه گذاری استفاده می کنند ، در معرض خطرات اضافی قرار دارند. بازگشت یک شاخص ETP معمولاً با شاخصی که به دلیل هزینه ، هزینه و خطای ردیابی ردیابی می کند ، متفاوت است. ETP ممکن است با حق بیمه یا تخفیف به ارزش دارایی خالص خود (NAV) (یا ارزش نشانگر در مورد یادداشت های معامله شده ارز) تجارت کند. میزان نقدینگی می تواند به میزان قابل توجهی از یک ETP به دیگری متفاوت باشد و در صورت عدم وجود بازار مایع برای سهام ETP هنگام تلاش برای فروش آنها ، ممکن است ضرر و زیان داشته باشد. هر ETP دارای مشخصات ریسک منحصر به فرد است که در دفترچه خود به تفصیل ارائه شده است ، و مطالب دایره ای یا مشابهی را ارائه می دهد که باید هنگام تصمیم گیری در مورد سرمایه گذاری با دقت در نظر گرفته شود.

کارایی گذشته ضمانتی برای نتایج آینده نیست.

1. 2022 محدودیت درآمد مشارکت IRA سنتی: برای IRA سنتی ، کسر کامل سهم برای شرکت کنندگان فعال که 2022 درآمد ناخالص تعدیل شده اصلاح شده (MAGI) 109،000 دلار یا کمتر (مشترک) و 68،000 دلار یا کمتر (مجرد) در دسترس است. کسر جزئی برای MAGI تا 129،000 دلار (مشترک) و 78،000 دلار (تک). علاوه بر این ، کسر کامل سهم برای همسران کار یا غیر کار که تحت پوشش یک برنامه تحت حمایت کارفرمایان قرار نمی گیرند و همسر آنها تحت پوشش یک برنامه تحت حمایت کارفرمایان قرار دارد و MAGI آنها برای سال 2022 کمتر از 198000 دلار است. کسر جزئی برای MAGI تا 208،000 دلار.

2. 2022 Roth IRA محدودیت درآمد: برای فیلترهای مجرد: برای سال 2022 ، فیلترهای منفرد با درآمد ناخالص تعدیل شده (MAGI) تا 129،000 دلار واجد شرایط برای کمک کامل هستند. سهم جزئی برای MAGI 129،000 - 144،000 دلار می تواند داشته باشد. برای سال 2022 ، ازدواج مشترک با MAGI تا 204،000 دلار برای کمک کامل. سهم جزئی برای MAGI با 204،000 دلار - 214،000 دلار.

3. این فرض می کند که تمام سودهای تحقق یافته مشمول حداکثر نرخ مالیات سرمایه بلند مدت فدرال 23. 8 ٪ (شامل 3. 8 ٪ Medicare Surtax) است.

4- تکنیک های مدیریت سرمایه گذاری هوشمندانه مالیات ، از جمله برداشت از دست دادن مالیات ، در مدیریت برخی از حساب های مشمول مالیات بر اساس محدود ، به اختیار مدیر نمونه کارها اعمال می شود ، در درجه اول با توجه به تعیین زمان دارایی های موجود در حساب مشتری یا باید خریداری شود یافروخته شدهدارایی های کمک شده ممکن است در هر زمان برای سود یا ضرر مشمول مالیات فروخته شوند. هیچ تضمینی در مورد اثربخشی تکنیک های سرمایه گذاری هوشمندانه مالیات که در خدمت برای کاهش یا به حداقل رساندن بدهی های مالیاتی کلی مشتری یا نتایج مالیاتی که ممکن است توسط یک معامله خاص ایجاد شود ، وجود ندارد.

Fidelity Brokerage Services LLC ، عضو NYSE ، SIPC ، خیابان 900 Salem ، Smithfield ، RI 02917 < Pan> 3. این فرض می کند که تمام سودهای تحقق یافته مشمول حداکثر نرخ مالیات سرمایه بلند مدت فدرال 23. 8 ٪ است (شامل 3. 8 ٪Medicare Surtax).

فارکس های ایرانی...
ما را در سایت فارکس های ایرانی دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : شبنم خلیلی بازدید : 47 تاريخ : دوشنبه 7 فروردين 1402 ساعت: 15:05