دوره بازپرداخت در بودجه بندی سرمایه

ساخت وبلاگ

رزماری کارلسون یک مربی مالی ، نویسنده و مشاور است که از سال 2008 در مورد تجارت و امور مالی شخصی برای تعادل نوشته است. همراه با تدریس امور مالی برای نزدیک به سه دهه در مدارس از جمله دانشگاه کنتاکی ، رزماری به عنوان مشاور مالی برای شرکت ها خدمت کرده استاز جمله Accenture و مواد درسی آنلاین را در امور مالی برای دانشگاه ها و شرکت ها تهیه کرده است.

دانیل راتبورن یک ویراستار همکار در The Balance است. وی بیش از سه سال تجربه کار در رسانه های چاپی و دیجیتال را به عنوان یک بررسی کننده و ویراستار دارد. دانیل دارای مدرک لیسانس انگلیسی و علوم سیاسی از دانشگاه ایالتی میشیگان است.

Close up businessman gesturing in conference room meeting

در بودجه بندی سرمایه ، دوره بازپرداخت معیارهای انتخاب یا عامل تصمیم گیری است که بیشتر مشاغل به انتخاب بین پروژه های بالقوه سرمایه متکی هستند. مشاغل کوچک و بزرگ به طور یکسان تمایل دارند با احتمال بازپرداخت سریعتر و سودآورتر روی پروژه ها تمرکز کنند. تحلیلگران جریان نقدی پروژه ، سرمایه گذاری اولیه و سایر عوامل را برای محاسبه دوره بازپرداخت پروژه سرمایه در نظر می گیرند.

این پروژه های سرمایه با بودجه سرمایه شروع می شود ، که سرمایه گذاری اولیه پروژه و جریان نقدی سالانه پیش بینی شده آن را تعریف می کند. بودجه شامل محاسبه ای برای نشان دادن دوره بازپرداخت تخمین زده شده است ، با این فرض که این پروژه هر سال جریان نقدی مورد انتظار را تولید می کند.

شرکت ها غالباً بیش از یک سناریو را ایجاد می کنند ، با سرمایه گذاری های اولیه یا مبلغ بازپرداخت ، برای انتخاب سناریوی بسیار دوستانه که سطح ریسک آنها و سایر الزامات را برای استفاده از پروژه برآورده می کند ، ایجاد می کنند.

غذای اصلی

پروژه سرمایه چیست؟

یک پروژه سرمایه معمولاً به عنوان خرید یا سرمایه گذاری در یک دارایی ثابت تعریف می شود که طبق تعریف ، بیش از یک سال طول خواهد کشید. پروژه های جاری کمتر از یک سال به طول می انجامد ، و شرکت ها به طور معمول این هزینه ها را به عنوان هزینه ای در صورت درآمد نشان می دهند ، نه به عنوان یک هزینه سرمایه گذاری شده در ترازنامه.

پروژه های سرمایه می تواند شامل هر پروژه در مقیاس بزرگ و گران قیمت مانند خرید تجهیزات برای یک خط مونتاژ جدید یا ساخت یک انبار جدید باشد. هر پروژه باید ثابت شود که ضمن افزایش تولید ، کاهش هزینه ها یا اضافه کردن سایر مزایای خاص تجاری ، هزینه خود را نیز پرداخت می کند.

دوره بازپرداخت برای بودجه بندی سرمایه

تعریف دوره بازپرداخت برای اهداف بودجه بندی سرمایه ساده است. دوره بازپرداخت تعداد سالهایی را که برای بازپرداخت سرمایه گذاری اولیه یک پروژه سرمایه از جریان نقدی که این پروژه تولید می کند ، نشان می دهد.

پروژه سرمایه می تواند شامل خرید کارخانه جدید یا ساختمان یا خرید تجهیزات جدید یا جایگزین باشد. به عنوان مثال ، بیشتر بنگاه ها دوره بازپرداخت برش را تعیین می کنند ، به عنوان مثال ، سه سال بسته به تجارت خود. به عبارت دیگر ، در این مثال ، اگر بازپرداخت زیر سه سال وارد شود ، این شرکت دارایی را خریداری می کند یا در پروژه سرمایه گذاری می کند. اگر بازپرداخت چهار سال طول بکشد ، اینطور نیست ، زیرا از هدف شرکت در یک دوره بازپرداخت سه ساله فراتر می رود.

محاسبه دوره بازپرداخت

بیشتر مشاغل کوچک یک محاسبه ساده یا تقریب را برای دوره بازپرداخت ترجیح می دهند:

دوره بازپرداخت = (سرمایه گذاری مورد نیاز / پروژه سالانه جریان نقدی)

جریان خالص نقدی سالانه همان چیزی است که سرمایه گذاری هر سال به صورت نقدی تولید می کند. با این حال ، اگر این سرمایه گذاری یک سرمایه گذاری جایگزینی مانند یک ماشین جدید جایگزین یک دستگاه منسوخ شده بود ، آنگاه جریان نقدی سالانه به جریان نقدی خالص سالانه افزایشی از سرمایه گذاری تبدیل می شود.

بازپرداخت این پروژه در سال (به علاوه چند ماه) قبل از مثبت شدن جریان نقدی رخ می دهد.

یک مثال

بیایید بگوییم که شما دو دستگاه در انبار خود دارید. دستگاه A 20،000 دلار هزینه دارد و شرکت شما انتظار دارد بازپرداخت با نرخ 5000 دلار در سال باشد. دستگاه B 12000 دلار هزینه دارد و شرکت انتظار دارد بازپرداخت با همان نرخ دستگاه A. A. دو سناریو را به شرح زیر محاسبه کنید:

دستگاه A = 20،000 دلار/5،000 دلار = 4 سال

دستگاه B = 12،000 دلار/5،000 دلار = 2. 4 سال

با همه موارد دیگر ، شرکت ماشین B را انتخاب می کند.

دوره بازپرداخت به عنوان یک روش تصمیم گیری پروژه سرمایه

فرمول دوره بازپرداخت دارای کمبودهای خاصی است. به عنوان مثال ، اگر زندگی اقتصادی این دو دستگاه را اضافه کنید ، اگر زندگی تجهیزات تا چند سال متفاوت باشد ، می توانید پاسخ بسیار متفاوتی دریافت کنید. بنابراین ، یکی از نقص بازپرداخت ها این است که نمی تواند در عمر مفید تجهیزات یا گیاه مورد استفاده برای ارزیابی باشد.

شاید یک انتقاد حتی مهمتر از دوره بازپرداخت این باشد که ارزش زمان پول را در نظر نمی گیرد. ورود نقدی از این پروژه که قرار است دو تا 10 سال یا طولانی تر دریافت شود ، در آینده دقیقاً همان وزن را که جریان پولی که انتظار می رود در سال اول دریافت شود دریافت می کند.

با توجه به ریسک اقتصادی مرتبط با گذشت زمان برای دریافت پول ، فرمول نتیجه احتمالاً مطلوب تری از آنچه واقعیت نشان می دهد می دهد.

آخرین ، اما مهمترین ، دوره بازپرداخت پروژه ای را با جریان نقدی ناهموار به خوبی انجام نمی دهد. اگر یک پروژه دارای جریان نقدی ناهموار باشد ، دوره بازپرداخت یک روش بودجه بندی سرمایه نسبتاً بی فایده است ، مگر اینکه شما مرحله بعدی استفاده از یک عامل تخفیف برای هر جریان نقدی را بردارید.

مزیت اصلی فرمول دوره بازپرداخت نتیجه "سریع و کثیف" است که برای مدیریت به نوعی تخمین خشن در مورد زمان بازپرداخت سرمایه گذاری اولیه ارائه می دهد. حتی با وجود روشهای پیشرفته تر ، مدیریت ممکن است به خاطر بهره وری ، به این روش آزمایش شده و واقعی اعتماد کند.< Pan> به دلیل ریسک اقتصادی مرتبط با گذشت زمان برای دریافت پول ، فرمول نتیجه احتمالاً مطلوب تری از آنچه واقعیت نشان می دهد می دهد.

فارکس های ایرانی...
ما را در سایت فارکس های ایرانی دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : شبنم خلیلی بازدید : 49 تاريخ : دوشنبه 7 فروردين 1402 ساعت: 14:22