نشانگر عنوان - رفتن در جهت درست

ساخت وبلاگ

یک مؤلفه اصلی هنگام حرکت در یک هواپیما ، اطمینان از این است که در جهت درست حرکت می کنید. ساده ترین راه برای انجام این کار ، مشورت با نشانگر عنوان شماست. این یک کیت اساسی است ، و ما همه آنها را در مورد آنها و نحوه کار آنها خواهیم گفت. ما در چند زمینه که شما باید از آنها آگاه باشید ، لمس خواهیم کرد.

نشانگر عنوان ابزاری است که یکی از "شش بسته اصلی" از ابزارهای اصلی کابین خلبان را تشکیل می دهد. خط روی نشانگر عنوان مسیری را که با اشاره به شمال مغناطیسی نشان می دهید ، نشان می دهد. شاخص های عنوان مزایای بسیاری از قطب نما سنتی دارند.

اگرچه این ساز بسیار حیاتی است و بسیار قابل اعتماد است ، درک آنچه به شما نشان می دهد و چگونه کار می کند بسیار حیاتی است.

این چیزی است که شما باید بدانید ...

نشانگر عنوان چیست؟

از شاخص عنوان به عنوان ابزار اصلی پرواز یاد می شود. در یک پیکربندی کابین خلبان معمولی ، به طور معمول می فهمید که در وسط پانل ابزار ، درست در زیر افق مصنوعی قرار دارد.

نام باید هدف خود را از بین ببرد ...

نشانگر عنوان به خلبان اجازه می دهد تا در یک نگاه ، جهت بینی هواپیما (یا "محور طولی" را در صورتی که می خواهید همه "فنی" باشید) مشاهده کند. خواندن ساز عنوان مغناطیسی شما را به شما می گوید.

نشانگر عنوان ، دقیقاً مانند قطب نما ، دیسک است که به 360 بخش مساوی تقسیم می شود ، به نام "درجه". ممکن است نامه ای وجود داشته باشد که نشان دهنده آن باشد که هواپیما در هر نقطه کاردینال با آن روبرو است. این "نقاط کاردینال" در جدول زیر ، همراه با مدارک مربوط به عقربه های ساعت از شمال نشان داده شده است.

 

نقطه کاردینالعنوان مغناطیسی
شمال000 °/360 درجه
شمال شرقی045 درجه
شرق090 درجه
جنوب شرقی135 درجه
جنوب180 درجه
جنوب غربی225 درجه
غرب270 درجه
شمال غربی315 درجه

بدیهی است که ممکن است بخواهیم بین این نقاط کاردینال پرواز کنیم. از آنجا که کارت نشانگر عنوان به بخش های کوچک 1 درجه تقسیم می شود ، این به راحتی امکان پذیر است. بنابراین ، شما می توانید یک عنوان در جایی بین شمال و شمال شرقی پرواز کنید ، و عنوان شما ممکن است چیزی شبیه به 028 درجه باشد ... یا هر آنچه را انتخاب می کنید.

نشانگر عنوان معمولاً یک دیسک بزرگ است. برای جلوگیری از سردرگمی ، بسیاری از آنها یک نماد هواپیما در وسط قرار دارند که بینی به سمت جلو ، به سمت بالای صفحه ابزار ، به سمت بالا حرکت می کند.

به طور معمول یک خط متمایز و آسان برای دیدن در بالای ساز وجود خواهد داشت. به این "خط Lubber" گفته می شود. برای خواندن عنوان خود ، فقط شماره زیر این خط را بخوانید.

با این حال ، در این مرحله ، توجه به یک چیز مهم است ...

توجه داشته باشید که آن را "شاخص عنوان" نامیده می شود ، که با یک نشانگر دوره متفاوت است.

صبر کنید ، تفاوت چیست؟

در واقع ، این بسیار مهم است ، اما موارد زیر را در خاطر داشته باشید ، و باید بتوانید از دردسر خودداری کنید.

  • یک نشانگر عنوان مسیری را نشان می دهد که هواپیما در آن نشان می دهد
  • دوره مسیری است که هواپیما در آن پرواز می کند

چرا این دو متفاوت هستند؟

یعنی باد. این دوره با عنوان در هوای کاملاً هنوز هم مطابقت دارد (که نادر است). با این حال ، فرض کنید یک عنصر متقاطع وجود دارد که هواپیما در آن نشان می دهد. در این حالت ، مسیر آن در طول زمین تا حدودی متفاوت خواهد بود.

نشانگر عنوان به طور خودکار کار نمی کند. در حقیقت ، در حین ناوبری متقابل کشور ، بسیار مهم است که شما "برده" (کلمه دیگری برای "کالیبرات") نشانگر عنوان را بخوانید تا همان قطب نما مغناطیسی را روی صفحه بخوانید. یک دلیل بسیار خوب برای این امر وجود دارد ، که وقتی کشف کردیم که چگونه شاخص عنوان کار می کند ، درک آن آسان تر است.

چیزی شبیه به این پیش میاد.

نشانگر عنوان چگونه کار می کند؟

در حالی که ممکن است فکر کنید که یک نشانگر عنوان همان قطب نما است ، کاملاً متفاوت عمل می کند.

در واقع ، این به آهنربا متکی نیست که به هیچ وجه به شمال تراز شود.

قطب نما با استفاده از North Magnetic به عنوان "Datum" خود ، یک مرجع ثابت کار می کند.

شاخص های عنوان با استفاده از یک داده دلخواه که صرفاً توسط کار مکانیکی در داخل ابزار تعریف شده است ، کار می کنند.

یا به عبارت دیگر.

نشانگر عنوان همان چیزی است که به عنوان یک ابزار "ژیروسکوپی" شناخته می شود.

در حالی که ژیروسکوپ ها را می توان به عنوان یک "هنر تاریک" دانست ، درک اصول بسیار آسان است.

ژیروسکوپ ها چیزی به نام "سفتی در فضا" را حفظ می کنند. استحکام کلمه قابل عمل است.

به نظر پیچیده می رسد ، درست است؟اما در واقع ، بسیار آسان است

ژیروسکوپ یک چرخ وزنی است که در اطراف یک محور می چرخد. اگر چرخ به اندازه کافی سریع می چرخد و با جرم کافی در اطراف لبه های خود ، محوری که در اطراف آن می چرخد همیشه به همان مکان اشاره خواهد کرد. این "استحکام" نامیده می شود.

در اینجا یک فیلم سریع وجود دارد که این مفهوم را در زندگی واقعی نشان می دهد: -

توجه داشته باشید که محورهایی که از مرکز چرخ طلای طلا عبور می کنند. صرف نظر از نحوه حرکت ژیروسکوپ ، به جهت مورد نظر خود توجه کنید.

همان باقی می ماند ، درست است؟

ابزارهای ژیروسکوپی به شدت به استحکام متکی هستند. بدون آن ، آنها سقوط می کنند و ما نمی توانیم از آنها به عنوان مرجع استفاده کنیم.

اما ، هواپیماها حرکت می کنند ، درست است؟چه چیزی باعث می شود که آنها به نوبه خود یا صعود از بین بروند؟

به ما اجازه دهید تا شما را با گیمبال آشنا کنیم ...

این چرخ ریسندگی در قاب نصب شده است که امکان حرکت کامل و آزاد را در هر محور ، بالا ، پایین ، چپ ، راست و همه چیز در بین قرار می دهد.

با تراز کردن محور ژیرو با یک جهت شناخته شده ، می توانیم انحراف خود را از این جهت اندازه گیری کنیم.

در اصل ، این دقیقاً همان کاری است که یک نشانگر عنوان انجام می دهد.

اندازه گیری این هواپیما چقدر در محور چرخیده است. از طریق یک سری چرخ دنده ها ، این داده ها را به عنوان عنوان ، که خلبان می تواند آن را بخواند تا جهت هواپیما را بخواند ، تهیه می کند.

چرخ دنده های داخل افق مصنوعی یک "کارت" (بخشی از صفحه نمایش با شماره ها و نقاط کاردینال) می چرخند تا عنوان را به نمایش بگذارند. خط Lubber و نماد هواپیمای مرکزی در موقعیت ثابت باقی مانده و همیشه به سمت بالای صفحه ابزار حرکت می کنند. اگر می خواهید پیش بینی کنید که چگونه یک افق مصنوعی کار می کند. به یاد داشته باشید ، محور ژیرو همیشه به مسیری که در گیمبال آن تراز شده است ، نشان می دهد و باید در موقعیت خود ثابت بماند. این هواپیما به سادگی در اطراف گیمبال می چرخد.

خطاهای نشانگر عنوان چیست؟7 موردی که باید مراقب باشید

Heading-Indicator-Errors

آیا نشانگر عنوان مفید است؟کاملا. عالی است؟قطعا نه!

مانند اکثر ابزارهای هواپیما ، چند زمینه وجود دارد که در آن نشانگر عنوان می تواند اطلاعات کاذب یا گمراه کننده ای را ارائه دهد. در اینجا دلایل خطاهای نشانگر عنوان آورده شده است.

منظر

در حالی که اختلاف منظر چیز بزرگی نیست ، می تواند مانع از دقت ناوبری شود. Parallax به تفاوت در خوانش های ایجاد شده با خواندن ابزار از زوایای مختلف اشاره دارد. به طور معمول فقط چند درجه تفاوت خواهد داشت.

اگر از هر چیز دیگری غیر از مستقیم به نشانگر عنوان نگاه می کنید ، بین عنوان واقعی خود و عنوان هایی که خوانده اید ، تفاوت مداوم داشته باشید.

Precession (رانش ظاهری)

به یاد داشته باشید که چگونه گفتیم که Gyros و محور آنها استحکام خود را در فضا حفظ می کند؟

در حالی که این درست است ، یک یا دو چیز در راه است.

توجه داشته باشید ، ما در فضا سفتی گفتیم. در حالی که ممکن است یک نقطه از فضا ثابت باشد ، زمین با سرعت 15 درجه در ساعت می چرخد ، یا به عبارت دیگر ، هر 15 دقیقه حدود 4 درجه ...

این بدان معنی است که Gyro به تدریج شروع به دور شدن از عنوان که در آن شما به دلیل چرخش زمین تنظیم می کنید ، دور می شود.

یا برای قرار دادن آن به صورت اساسی ...

ما نسبت به ویژگی های زمین حرکت می کنیم ، که به دلیل چرخش زمین در رابطه با نقطه ای از فضا حرکت می کنند. ما نشانگر عنوان را به یک فضای نقطه ای تراز می کنیم ، که حرکت نمی کند. بنابراین ما باید "رانش ظاهری" را اصلاح کنیم.

با زمان کافی ، این خطا اضافه می شود و قابل توجه می شود ...

خوشبختانه یک رفع آسان وجود دارد.

یک دستگیره در نشانگر عنوان به شما امکان می دهد سریع "قفس و تراز" را انجام دهید. نشانگر عنوان باید هر 15 دقیقه یک بار با عنوان مغناطیسی از قطب نما تنظیم شود.

و نکته جالب توجه در مورد رانش ظاهری جالب است.

هرچه عرض جغرافیایی شما بیشتر شود (یا به قطب شمال یا جنوبی که می روید نزدیک تر است) این خطا قابل توجه تر می شود. یک فرمول ریاضی وجود دارد که می توانید چقدر می توانید انتظار داشته باشید: -

برای توضیح این موضوع به ساده ترین شرایط."سینوسی" در بالا نشان دهنده ارتفاع هواپیما است. در قطب ، حداکثر اثر است و با چرخش زمین مطابقت خواهد داشت. این در پایین ترین استوا است و اصلاً مشخص نیست.

به ریاضی نیستید؟در اینجا یک جدول سریع آورده شده است ، بنابراین می توانید موارد فوق را به صورت واقعی در طیف وسیعی از عرض های جغرافیایی مشاهده کنید:

 

عرض جغرافیاییرانش ظاهری افق مصنوعی (در هر ساعت)
0 درجه (در استوا)0 درجه رانش در ساعت
20 درجه6. 8 درجه رانش در ساعت
40 درجه9. 6 درجه رانش در ساعت
60 درجه13 درجه رانش در ساعت
90 درجه (در قطب شمال)15 درجه رانش در ساعت

توجه داشته باشید که هرچه در عرض جغرافیایی بالاتر می شویم ، رانش ظاهری نیز افزایش می یابد.

خطای گیمالی

در دنیای ایده آل ، گیمالی که در آن ژیرو ثابت است ، دقیقاً مطابق با جایی که ما قرار داده ایم ، باقی می ماند.

با این حال ، متأسفانه ، اینگونه نیست.

گیمبال بعضی اوقات نمی تواند به همان سرعت واکنش نشان دهد که می توانید هواپیما را بچرخانید. در حالی که آنها بسیار قوی هستند ، اگر در معرض نیروی کافی ناشی از مانورهای سخت (مانند هوازی) قرار بگیرند ، ممکن است سرنگون شوند. محور استحکام خود را از دست می دهد و شروع به سرنگونی می کند و اطلاعات عنوان کاذب را ارائه می دهد.

اگر مانورهای شیب دار یا تهاجمی خاصی را انجام داده اید ، باید Gyro خود را قفس کرده و مجدداً آن را مجدداً تنظیم کنید.

اصطکاک (رانش واقعی)

برای حفظ یک ژیرو ، باید سرعت چرخش بالایی را حفظ کند. ژیرو روی یک گیمبال سوار شده است و این گیمبال اصطکاک ایجاد می کند. در نتیجه ، ژیرو ممکن است کند شود و استحکام خود را از دست می دهد. این باعث می شود که نشانگر عنوان شما سرگردان شود.

با سازهای جدیدتر ، این مسئله چندان مسئله ای نیست. سازهای قدیمی تر از یاتاقان های فرسوده رنج می برند و در نتیجه ، احتمالاً با رانش واقعی روبرو می شوند.

خطاهای مکش

بیشتر سازهای ژیرو در هواپیماهای سبک از مکش استفاده می شوند.

این مکش به طور معمول توسط یک پمپ موتور محور تأمین می شود ، اما همچنین می تواند بخشی از سیستم استاتیک پیتوت را تشکیل دهد.

هوا بر روی چرخ که ژیرو را به سرعت مورد نیاز می چرخاند ، می وزد. اگر این هوا مسدود شود یا در غیر این صورت کاهش یابد ، چرخ روی ژیرو به همان سرعت نمی چرخد.

شما آن را حدس زدید. از دست دادن استحکام ژیرو. مانند "رانش واقعی" ، عنوان شروع به سرگردان خواهد کرد.

اگر برای ابزارهای خود از خرابی سیستم مکش رنج می برید ، بلافاصله عنوان خود را بررسی کنید زیرا نشانگر عنوان ممکن است نمایش داده های نادرست را شروع کند.

خطای تراز

این یکی دیگر از مواردی است که کاملاً تحت گروه "خطای خلبان" قرار می گیرد.

سلام ، احساس بدی نکنید. همه ما اشتباه می کنیم.

این ساز ممکن است در حالت کار کامل باشد. اما شما این جمله را می دانید ...

"زباله در ، زباله".

فرض کنید نشانگر عنوان به طور نادرست با عنوان مطابقت دارد که با عنوان مغناطیسی هواپیما مطابقت ندارد. در این حالت ، در تمام طول روز اشتباه خوانده می شود.

حتماً با دقت بررسی کنید که نشانگر عنوان دقیقاً با عنوان نمایش داده شده بر روی قطب نما شما در طول مستقیم و سطح در هوای صاف مطابقت دارد.

خطای قفس

مورد نهایی بزرگ است.

بیشتر سیستم ها به شما امکان می دهند هنگام تراز کردن نشانگر عنوان ، "قفس" یا "برده" را انجام دهید.

این یعنی چی؟

به سادگی. شما در حالی که مجدداً "کارت" را روی ساز می کنید ، حرکت Gyro Gimbal را متوقف می کنید.

اگر فراموش نکنید که "ژیرو" را فراموش نکنید ، مشکل ایجاد می شود. می توانید هواپیما را به سمت چپ یا راست بچرخانید و عنوان نمایش داده شده به همان صورت باقی می ماند. پیامدهای بارز این است که ممکن است شما در هنگام پرواز کاملاً اشتباه ، با خوشحالی بی خبر باشید.

هنگامی که عنوان خود را مجدداً تنظیم کردید ، حتماً ژیرو را جدا کنید.

چرا به جای قطب نما از یک نشانگر عنوان استفاده می کنید؟

Why-Use-a-Heading-Indicator-Instead-of-a-Compass

در صورت استفاده صحیح از آنها ، شاخص های عنوان بسیار قابل اطمینان تر از قطب نما مغناطیسی هستند. در اینجا دلایل بسیار خوبی وجود دارد که خلبانان از آنها استفاده می کنند: -

افزایش آگاهی موقعیتی

نشانگر عنوان یکی از ساده ترین ابزارهای خواندن است. مشروط بر اینکه به درستی کالیبره شده باشد ، آنچه می بینید همان چیزی است که هنگام رفتن به عنوان دریافت می کنید. خود این نمایشگر به خوبی کار می کند تا آگاهی موقعیتی عالی را ارتقا بخشد.

قطب نما مغناطیسی می تواند مفید باشد ، اما عنوان به طور معمول از طریق یک حباب پلاستیکی کوچک نمایش داده می شود و چیز دیگری نیست. در مقابل ، نشانگر عنوان تمام 360 درجه از جهت ها را با یک نگاه نشان می دهد. به طور معمول دارای نقاط کاردینال است که روی کارت دایره ای مشخص شده است.

و تعداد بیشتری وجود دارد ...

بیشتر شاخص های خوب عنوان مصنوعی نیز نقاط را در فواصل 45 درجه و 90 درجه نشان می دهند و این امکان را برای محاسبه آسان عناوین و یاتاقان ها فراهم می کند. بسیاری از آنها همچنین یک "اشکال" در حاشیه دایره ای بیرونی خواهند داشت. این به خلبان اجازه می دهد تا یک کشویی پلاستیکی را به سمت یک عنوان جدید منتقل کند و سپس به سمت آن پرواز کند.

شاخص های عنوان پایدارتر هستند

ناوبری تنها با استفاده از قطب نما می تواند چالش برانگیز باشد. ماهیت ذاتی نحوه تولید آنها قطب نماها را کمی دردسرساز می کند.

برای شروع، هنگامی که هواپیما شتاب می گیرد و سرعت می گیرد، قطب نماها در هر دو جهت می چرخند. آنها همچنین در هر چیزی غیر از هوای کاملا صاف به طور قابل توجهی به اطراف جهش می کنند.

از سوی دیگر، نشانگرهای عنوان سنگی جامد هستند. آنها مستعد خطاهای شتاب نیستند و خواندن آنها بسیار آسان است.

مغناطیس

قطب نماهای مغناطیسی می توانند تحت تأثیر خطاهای زیادی قرار گیرند. رعد و برق، اقلام فلزی شل (یا حتی هدفون پرواز) که در نزدیکی رها شده‌اند می‌توانند یک قرائت نادرست داشته باشند و تجهیزات الکترونیکی هواپیما نیز باعث انحراف از مسیر واقعی می‌شوند.

حدس بزنید که چه مقدار از موارد فوق روی نشانگر عنوان تأثیر می گذارد.

درست است، هیچ کدام.

افکار نهایی

تا زمانی که محدودیت های نشانگرهای عنوان را درک کنید و اطمینان حاصل کنید که آنها همیشه با عنوان صحیح تراز هستند، می توانند یک ابزار ناوبری فوق العاده مفید باشند. خواندن آنها آسان است، استفاده بصری است و آگاهی موقعیتی را افزایش می دهد. اگر پرواز با ابزار برای شما جالب است، چرا یک دوره آنلاین آسان و قابل درک را شروع نکنید. گزینه های زیادی برای انتخاب وجود دارد و می توان آنها را به طور کامل در خانه تکمیل کرد!

فارکس های ایرانی...
ما را در سایت فارکس های ایرانی دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : شبنم خلیلی بازدید : 51 تاريخ : شنبه 5 فروردين 1402 ساعت: 7:28