Stablecoins: مسابقه آینده پول

ساخت وبلاگ

یک مشکل سه لایه یا یک entente سه گانه؟اولین سری از سه قسمت در مورد آینده پول ، Stablecoins و ارزهای دیجیتال بانک مرکزی.

Stablecoins: The race for the future of money

ساخته شده برای حفظ ارزش خود با قرار گرفتن در یک دارایی خارجی ، Stablecoins برای اولین بار توسط بنیانگذار Mastercoin J. R. Willett در سال 2012 تصور شد. آگاهی از "بی ثباتی" بیت کوین ، ویلت پیشنهاد کرد که رمزنگاری ها با "ارزش پایدار ، به یک ارز خارجی یا یک ارز خارجی یا به آنها می پردازند. کالای "مورد نیاز بود.

امروزه سه نوع استابکوین وجود دارد. آنهایی که توسط فیات مانند پول نقد یا تعهدات کوتاه مدت مایع وثیقه می شوند. مواردی که توسط سایر ارزهای رمزنگاری شده و مواردی که PEG خود را از طریق الگوریتم ها حفظ می کنند - پشتیبانی می شوند - با هر نوع StableCoin همان قول ثبات قیمت را می دهند.

با این حال ، صنعت Stablecoin فقط از نظر نام پایدار است. آنچه در گذشته باکره قلمرو - برای اولین بار توسط استالوارت های پایداری Crypto ادعا شده بود - به یک باتلاق نظارتی تبدیل شده است. اکنون ، مخالفان ناخواسته مجهز به گذر از زمین اردوگاه مستقر شده اند. مبارزه برای آینده پول آغاز شده است.

اسیراس

"من فکر می کنم اولین ترس برای تنظیم کننده ها Libra بود. آنها [LIBRA] مستقیماً در تلاش بودند تا یک سیاست پولی رقابتی را تدوین کنند و امسال شما Terra داشتید ، بنابراین مشخص بود که تنظیم کننده های مشخص اکنون هوشیار هستند."دایره - شرکت در پشت Stablecoin USDC - به Altfi گفت.

هنری ارسلانی ، نویسنده کتاب Crypto می نویسد. Libra که در سال 2019 توسط متا راه اندازی شد ، برای ایجاد یک ارز و زیرساخت های جدید دیجیتال جهانی تصمیم گرفت. نه تنها متا در آن زمان 2. 5 میلیارد کاربران در سراسر جهان داشت ، بلکه توانایی های فنی و بودجه ای نیز داشت تا مستقیماً اقتدار پولی را به چالش بکشد.

یک شبه ، مکالمه Stablecoins و ارزهای دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) در صدر دستور کار تنظیم کننده ها قرار گرفت ، که تازه به دور از اختلال بی سابقه و stablecoins می توانستند در سیستم مالی داشته باشند. متا با تحمل فشار نظارتی ، این پروژه را در ژانویه سال 2022 رها کرد.

با این حال ، تنها چهار ماه پس از الگوریتمی Stablecoin Terra (UST) از برابری 1 دلاری خود به پایین 2 ¢ درج شده است. Terra و شرکت خواهرش لونا 40 میلیارد دلار از دست دادند و صاحبان UST دیدند که 18 میلیارد دلار از دارایی های خود در دود بالا رفته است. آلودگی متعاقب آن باعث ایجاد ورشکستگی تا 600 میلیارد دلار در فضای رمزنگاری شد.

همانطور که Terra Depegged نیز به همین ترتیب استابلها انجام شد. رهبر بازار Tether به ترتیب به 0. 956 $ و دوم و سوم بزرگ stablecoins ، USDC و BusD کاهش یافت و با حق بیمه 1. 01 دلار معامله شد - برجسته کردن شکنندگی ذاتی از منظره فعلی Stablecoin.

اگرچه Terra چهارمین stablecoin بزرگ در آن زمان بود ، اما فروپاشی آن سیستمیک تلقی نمی شد. با این حال ، فروپاشی تتر که 45. 6 درصد از بازار یا USDC ، 34. 5 درصد ، به خوبی می تواند سیستمیک باشد.

در زمان نوشتن ، Stablecoins دارای کلاه بازار 153 میلیارد دلار است-10 از کل صنعت رمزنگاری و تقریباً سه برابر بیشتر از بازار اوراق بهادار با بازده بالا.

نمودار 1: سقوط Terra

نمودار 2: ضرب و شتم

با چیدن

"اگر Stablecoins به عنوان وسیله ای برای پرداخت توسط مصرف کنندگان خرده فروشی گسترده تر شود ، حفاظت مهم خواهد بود" ، نماینده مجلس لیزا کامرون و رئیس دارایی دیجیتال همه گروه پارلمان به ALTFI گفتند.

حوزه های قضایی در سرتاسر جهان به دنبال دلهره Terra به اقدامی رسیده اند. انگلیس در ماه ژوئیه از لایحه خدمات مالی و بازارهای خود (FSMB) رونمایی کرد و پایدار را به عنوان "دارایی تسویه دیجیتال" تعریف کرد و آنها را به تنظیم کننده تنظیم کننده ها رساند.

یک ماه قبل ، اتحادیه اروپا با یک نسخه موقت از بازارها در چارچوب دارایی های رمزنگاری (MICA) موافقت کرد و توضیح داد که ذخایر Stablecoin باید کاملاً در برابر ورشکستگی "کاملاً محافظت شود". MICA همچنین خواستار پشتیبان 1: 1 است - به طور مؤثر استابلکوهای الگوریتمی غیرقانونی.

در سراسر اقیانوس اطلس ، دولت بایدن از اولین "چارچوب جامع" خود برای دارایی های دیجیتال رونمایی کرد. در کنار توصیه رئیس جمهور بایدن ، لایحه ای که توسط رئیس کمیته Maxine Waters و عضو رتبه بندی پاتریک مک هنی ارائه شده است ، به دنبال این هستند که معامله ای را در مورد مقررات Stablecoin برقرار کنند.

به گفته بلومبرگ ، stablecoin های الگوریتمی مانند Terra می توانند به مدت دو سال ممنوع شوند. نه تنها به استابله های الگوریتمی رسیدگی می شود بلکه به بانکهای سنتی و همچنین غیر بانکی ها حق صدور استابلوها داده می شود.

تازه رسیده ها

درست همانطور که تنظیم کننده ها پیچ های خود را بر روی صادرکنندگان stablecoin crypto بومی می چرخانند ، آنها علیه خودشان روی می آورند. در اوایل ماه سپتامبر Binance ، بزرگترین مبادله رمزنگاری جهان با حجم معامله تصمیم گرفت رقبای خود را از سکوی خود دور کند.

USDC ، Pax Dollar (USDP) و TrueUSD (TUSD) همه در BusD ، Stablecoin خود Binance با نسبت 1: 1 تا 29 سپتامبر تبدیل می شوند. BUSD توسط Paxos صادر می شود که USDP را نیز اجرا می کند و ابروها را در Circle ISDC ISDC بالا می برد.

سخنگوی حلقه ، به Altfi گفت كه رفتار Binance "سؤالات بالقوه رفتار در بازار" را مطرح كرده است.

در میان مشاجره های داخلی ، ابتکارات سنتی بخش خصوصی به سرعت در حال ظهور است. در انگلستان ، FMI دیجیتال ، بنیاد پوند دیجیتال و آزمایشگاه های Millicent همه در حال آماده سازی برای به چالش کشیدن مأمورین فعلی Crypto-Bative Stablecoin هستند.

دیجیتال FMI کنسرسیومی است که با هماهنگی گروه مشاوره بوستون و IBM در میان دیگران قرار دارد ، در حالی که بنیاد دیجیتال پوند از اعضای Accenture ، CGI Group و Ripple تشکیل شده است.

"چرا بانکها نباید به stablecoins دسترسی نداشته باشند ، آنها مکانیسم توزیع اقتصاد دیجیتال خواهند بود" ، برونلو روزا ، بنیانگذار و رئیس تحقیقات در Rosa & Roubini Associates - مشاور اقتصادی دیجیتال FMI - به Altfi گفت.

دیجیتال FMI قصد دارد در ماه اکتبر یک Stablecoin تحت حمایت استرلینگ را راه اندازی کند و "جایگاه بخش خصوصی" را در بازار Stablecoin اثبات کند.

بانک های مرکزی

در حالی که صادرکنندگان Stablecoin بومی Crypto برای پاسخگویی به خواسته های تنظیم کننده ، در حال پرش از حلقه ها هستند ، امور مالی سنتی در تلاش است تا به قلمرو یکبار رمزنگاری بومی وارد شود و بانک های مرکزی در حال توسعه CBDC هستند.

CBDC یک پسوند دیجیتالی از پول بانک مرکزی است و مانند Stablecoins می تواند به یک ارز فیات کشورهایی ردیابی یا چسبیده باشد. بر خلاف stablecoins ، CBDC ها نیازی به حفظ وثیقه فیات برای برابر شدن با سکه های پایدار در گردش ندارند. درعوض ، CBDC ها توسط کشورهایی که از آن خارج هستند حمایت می شوند و خودشان نیز یک مناقصه قانونی هستند.

علاوه بر این ، CBDC ها یک راه حل بانک ملی محسوب می شوند و راه حل های انتقال پول بین بانک های ملی را ارائه می دهند ، در عوض Stablecoins تمرکز خرده فروشی دارند.

به گفته CBDC Tracker ، 105 کشور در سراسر جهان پروژه های تحقیقاتی CBDC خود را آغاز کرده اند - با 66 کشور جهان به طور فعال در مورد CBDC ها تحقیق می کنند.

اگرچه بانکهای مرکزی به طور جدی CBDC را دنبال می کنند ، اما ممکن است این برنامه برای صادرکنندگان دارایی بومی و سنتی رمزنگاری نشود-در واقع ممکن است آنها به دست بیایند.

نمودار 3: پول دیجیتال آینده است

منبع: ردیاب CBDC

"بیشتر بانکها ، اگر فرض کنند که آنها مسیر تصویب شده نظارتی خواهند بود ، برای ساختن آنها به سازمان های بومی رمزنگاری نیاز دارند. به طور مشابه Fintechs و غیر بانکی که می خواهند از stablecoin استفاده کنند ، به صادرکنندگان بومی رمزنگاری برای ساختن آنها نیاز دارند."، استاد دوک و رئیس سابق نوآوری در شرکت بیمه سپرده فدرال به ALTFI گفت.

هر دو بیکر تیلور و روزا معتقدند که ساختن زیرساخت های مناسب کلید ماندگاری آنها خواهد بود. برای صادرکنندگان Crypto Bative Stablecoin ، بلوک های ساختمان و زیرساخت ها در حال حاضر در آنجا هستند. با این حال ، بررسی نظارتی بزرگترین مانع خود را فراهم می کند.

برعکس ، کنسرسیوم های متشکل از محرک های مالی سنتی ممکن است یک مزیت نظارتی داشته باشند اما باید یک زیرساخت stablecoin بسازند که می تواند با راه حل های بومی رمزنگاری موجود رقابت کند.

"Lavan Thasarathakumar ، مدیر امور دولت و نظارتی EMEA در GDF به ALTFI گفت:" من فکر می کنم ما در نقطه‌ای هستیم که آنها [Stablecoins و CBDC] قابل توجه هستند و تنظیم کننده ها باید با دقت تعریف کنند که چه نقشی را بازی می کنند ".< Span> هر دو بیکر-تیلور و روزا معتقدند که ساختن زیرساخت های مناسب کلید ماندگاری آنها خواهد بود. برای صادرکنندگان Crypto Bative Stablecoin ، بلوک های ساختمان و زیرساخت ها در حال حاضر در آنجا هستند. با این حال ، بررسی نظارتی بزرگترین مانع خود را فراهم می کند.

فارکس های ایرانی...
ما را در سایت فارکس های ایرانی دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : شبنم خلیلی بازدید : 27 تاريخ : پنجشنبه 3 فروردين 1402 ساعت: 19:15